AT&T Running Club

Boulder Corporate Relays
A National Championship
Boulder, CO - July 29-30, 2017


Complete results visit Corporate Track and Field Website

Bob Peters passing the baton to Cherylyn Hardin as part of the gold medal team

Senior Relays

AT&T
2017 Boulder Corporate Relays Team Members

Team Members


Saturday Events

Women's 5K Team Race - PLACE 1st
Team score is the sum of the four best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
W24 Johannah Kohorst 23:09 1
W41 Vanessa Blinder 29:13 2
W44 Lori Deutsch 24:46 1
W47 Christine Blades 23:33 1
W50 Rhonda Blackford-Noonan 40:40 3
W51 Teresa Rodriguez 26:05 1
W53 Sheila Meyers 27:08 2
W76 Nina Roudebush 35:16 1

Men's 5K Team Race - PLACE 3rd
Team score is the sum of the five best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
M40 Michael Buchanan 22:52 3
M45 Ed Bonawitz 30:51 3
M56 Tom Pacheco 24:10 3
M56 Phil Gibbons 21:33 1
M67 Steve Kohorst 26:15 2
M71 Lou Putnam 29:14 1

Team Discus
Cat Name Throw Points
M62 Allan Patterson 74'1" 364
M53 Tony Thurman 91'10.5" 453
W41 Vanessa Blinder 39'4" 205
  Team Score = two highest point totals 3rd 817

Team High Jump
Cat Name Jump Points
W56 Melodie Brooks 4'0" 905
  Team Score = two highest point totals 3rd 905

4 x 100 Sprint Relay - PLACE 1st in 49.9
100m W Jacklyn Slaughter 15.2
100m M Andrew Thurman 12.0
100m M50 Marcus Shute 11.7
100m M40 Alfonso Peterson 11.0

Women's 800m team Race - PLACE 2nd in 6:19.6
800m W Christine Baldes 3:03.5
800m W Chelscie Pacheco 3:16.1

Distance Medley Relay - PLACE 3rd in 16:07.7
1200m M Bruce Bradley 4:53.2
400m W Lori Deutsch 1:21.7
800m M40 Ron Shranko 3:12.8
1600m M Tony Pacheco 6:40.0

Senior's Relay - PLACE 1st in 4:44.2
200m M60 Reggie Duhe 27.9
400m M50 Bob Peters 1:01.2
200m W50 Cherylyn Hardin 34.1
600m M50 Phil Gibbons 1:45.8
400m M50 Marcus Shute 55.2

Individual Men's 200
200m M18 Andrew Thurman 25.3 4th
200m M40 Alfonso Peterson
Ed Bonawitz
25.8
31.5
1st
3rd
200m M50+ Tony Thurman 33.7 3rd
200m M60+ Bruce Bradley 32.3 1st
200m M70+ Herb Jackson
Lou Putnam
36.6
42.4
1st
2nd

Individual Women's 200
200m W18+ Chelscie Pacheco 31.6 3rd
200m W30+ Breeanne Martin 33.4 3rd
200m W40+ Yvonne Joyce 29.8 1st
200m W50+ Jacklyn Slaughter 33.2 1st
200m W60+ Cherylyn Hardin 35.1 2nd

Sunday Events

Women's 10K Team Race - PLACE 2nd
Team score is the sum of the four best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
W24 Johannah Kohorst 50:31 1
W41 Vanessa Blinder 1:05:20 2
W44 Lori Deutsch 52:22 1
W47 Christine Baldes 49:35 1
W50 Rhonda Blackford-Noonan 1:26:47 3
W51 Teresa Rodriguez 55:26 1
W53 Sheila Meyers 56:57 2

Men's 10K Team Race - PLACE 2nd
Team score is the sum of the five best places in the five-year age groups
Age Group Name Time Place
M32 Spencer Crosser 1:01.07 1st
M38 Jeff Rodgers 41:22 1st
M40 Michael Buchanan 48:06 2nd
M45 Ed Bonawitz 1:15.54 3rd
M67 Steve Kohorst 59:28 1st

Team Shot Put
Cat Name Throw Points
M62 Allan Patterson 23'0" 429
M53 Tony Thurman 32'6" 596
W34 Breeanne Martin 30'11" 521
  Team Score = two highest point totals 2nd 1117

Team Long Jump
Cat Name Jump Points
W56 Melodie Brooks 10'4.25" 762
W34 Breeanne Martin 12'9.5" 597
W23 Chelscie Pacheco 11'11" 518
  Team Score = two highest point totals 3rd 1359

Men's Mile Team Race - PLACE 3rd in 12:14.8
1609m M Tony Pacheco 6:22.7
1609m M40 Phil Gibbons 5:52.1

4 x 200 Relay - PLACE 1st in 1:48.2
200m W Jacklyn Slaughter 32.9
200m M50 Reggie Duhe 26.9
200m M40 Marcus Shute 24.1
200m M Andrew Thurman 24.3

Master's Relay - PLACE 2nd in 8:40.4
800m M40 Bruce Bradley 2:59.9
400m M40 Ken Gibbons 1:15.2
800m M40 Ron Shranko 3:10.5
200m W40 Cherylyn Hardin 34.3
200m M50 Tony Thurman 40.5

Submaster Sprint Medley Relay - PLACE 2nd in 4:38.2
200m W30 Jacklyn Slaughter 32.9
200m M30 Reggie Duhe 26.9
400m M30 Tony Pacheco 1:07.0
800m M30 Bob Peters 2:31.4

Women's Relay - PLACE 3rd in 5:50.2
800m W40 Christine Baldes 3:11.3
400m W Johannah Kohorst 1:17.8
400m W Chelscie Pacheco 1:21.1

Individual Men's 400
400m M40+ Michael Buchanan 1:07.4 1st
400m M50+ Marcus Shute
Bob Peters
Phil Gibbons
Ron Shranko
55.1
1:00.1
1:07.5
1:23.9
1st
2nd
NS
NS
400m M60+ Bruce Bradley 1:11.8 4th
400m M70+ Herb Jackson
Lou Putnam
1:30.7
1:36.2
1st
2nd

Individual Women's 400
400m W40+ Lori Deutsch 1:25.4 1st